2. ročník Přeboru Adamova v běhu na lyžích je za námi

V době, kdy v italských Dolomitech v okolí tratě proslulého dálkového běhu Marcialonga prakticky neležel žádný sníh, uspořádal v sobotu 28. ledna oddíl OB Spartaku Adamov v katastru města závod v běhu na lyžích.

Závod se uskutečnil po čtyřech letech, v mezidobí tomu bránily teplejší zimy prakticky bez sněhové pokrývky. Centrem akce byla chata "Pod dráty", v jejíž blízkosti se nacházel start a cíl závodu. Během uplynulých čtyř roků poněkud zarostl prostor pod elektrickým vedením, takže bylo třeba pozměnit trasu běhu. Obrátka okruhu byla opět poblíž silnice z Adamova na Útěchov, od ní se závodníci vraceli zpět k centru otevřeným prostorem pod vedením. Směrem k obrátce se muselo jet po lesních cestách, na nichž vznikly určité komplikace vzhledem k jejich současnému používání pro stahování kmenů stromů z probíhající těžby. Délka okruhu se tak navýšila asi o 300 m na 1,9 km. Při jeho projetí nastoupali závodníci asi 50 m, trochu odpočinout si mohli pouze na dvěstapadesátimetrovém sjezdu o spádové výšce 15 m krátce před obrátkou u cíle. V rámci tohoto okruhu byly dvěma propojkami připraveny i tratě kratších délek.
V den konání se dostavilo po mnoha předchozích slunečných dnech počasí označované jako teplotní inverze. Teplota v průběhu závodu byla -6 °C, vitr nefoukal. Vzhledem k průběhu letošní zimy jsme si na takový mráz celkem zvykli, takže tuto teplotu bylo možno brát jako přijatelnou.
Po desáté hodině se začali dostavovat první závodníci, mezi nimiž převládali účastníci prvního ročníku. Na krátké instruktáži před spuštěním závodu bylo mimojiné domluveno i povolení bruslení na relativně krátkých úsecích okruhu, najeté stopy sloužily především pro klasický styl běhu. Úderem 11. hodiny začali vyrážet v minutových intervalech závodníci na trať. V tu dobu byli přítomni v areálu i diváci, většinou přátelé startujících.
Jako první vyrazila do stopy kategorie mužů, která byla nejpočetněji obsazena. Všichni se s tratí tvořené čtyřmi okruhy poprali se ctí. První trojice ve výsledkovém pořadí, jež se vešla do méně než minutového rozpětí, předvedla úctyhodné výkony. Zvítězil rodilý Adamovák, nyní žijící v Letovicích, Pavel Šemora. Titul nejrychlejšího adamovského běžce obhájil celkově druhý Pavel Neuman, zdatně mu sekundoval Jirka Hromek mladší, v pořadí třetí. Čtyři ženy na polovičně dlouhé trati předvedly velice solidní běh, nejrychlejší byla Šárka Hallangová. Dětské kategorie měly pouze jediného účastníka Tobiáše Šmída. Výsledky závodu si můžete přečíst v přiloženém souboru.
Prakticky bezprostředně po dojetí posledního závodníka do cíle byly vyhlášeny výsledky. Závodníci na prvních třech místech a nejstarší účastník, jenž absolvoval celou trať, obdrželi diplom a zejména byli bohatě odměněni balíčkem od adamovské firmy TESPA, která provádí pokrývačské, tesařské a stavební práce. Odpovědný zástupce firmy se také významně podílel na zajištění chodu zázemí závodu. V teple chaty byly k dispozici při nevysokých cenách jídlo a nápoje. Vládla zde přátelská pohoda, takže většina účastníků se zdržela po vyhlášení výsledků další dvě hodiny. S atmosférou a průběhem samotného závodu se mohou adamovští občané seznámit v příštím vydání Infokanálu. Všechny fotky ze závodu jsou umístěny na adrese kareltruhlar.rajce.idnes.cz/Beh_lyze_leden_2017/.
Třetí ročník závodu se uskuteční při nejbližší vhodné příležitosti v zimě některého z dalších kalendářních roků. Bohužel vzhledem k nepředvídatelnosti zimního počasí nelze stanovit nějaký konkrétnější termín. To se negativně projevuje v tom, že mnozí dnes již stálí účastnící si nemohou příslušný víkend s dostatečným předstihem blokovat předem. Bez problémů bychom byli schopni ke spokojenosti zvládnout i účast až 50 závodníků. Tento počet by příště mohli naplnit zejména rodiče s dětmi školního věku.
Další akcí, kterou bude pořádat oddíl orientačního běhu, bude 10. ročník Běhu na Nový hrad, jenž se uskuteční v sobotu 11. března. Kromě hlavní tratě zde budou připraveny i kratší, vedené pouze údolím Svitavy.