Favorité závodu nezklamali

V sobotním tropickém vedru uspořádal oddíl OB TJ Spartaku Adamov v lese v okolí Máchova pomníku přebor Jihomoravské oblasti v orientačním běhu. O vítězství ve 25 kategoriích bojovalo celkem 344 orientačních běžců a příchozích, v hlavních kategoriích zvítězili Magdaléna Tužilová a Adam Chromý.

Počasí sice podle televizních zpráv mělo lákat lidi k vodě, přesto se k závodu dostavil značný počet startujících. Vysoká teplota vzduchu vyžadovala dodat na občerstvovací stanoviště v lese zvýšené množství vody, a snad i proto se žádný dehydratační kolaps mezi účastníky závodu nevyskytnul.

V kategorii mužů, která se již 37 let běhá o Pohár Adastu, zvítězil o necelou minutu Adam Chromý ze Žabovřesk Brno, který náskok na druhého Davida Vedru z Tesly Brno pravidelně navyšoval po celé trati. Třetí skončil Petr Palát z Moiry Brno s odstupem již 6 minut na Chromého, na své konto si připsal aspoň jeden nejrychlejší čas na postupu mezi kontrolami. Muži jich měli na trase celkem 20 a vzdušná vzdálenost mezi nimi činila 8,5 km. Postupy po ideální trase vyžadovaly nastoupat v kopcovitém terénu celkem 360 m výškových metrů, takže muži si na trase výškově jakoby skoro šestkát vyběhli z adamovského vlakového nádraží k hodinám na Ptačině. Vítěz mužské kategorie zvládl popsanou předem neznámou trať za 54:25 minuty, což je jistě úctyhodný výkon.

V ženské kategorii nebylo o vítězce pochyb, když téměř o 7 minut zvítězila Magdaléna Tužilová z brněnských Žabovřesk, která na vrcholových závodech běhá nejvyšší výkonnostní kategorii. Přesto se nevyvarovala asi jednominutové chyby na postupu k 1. kontrole, takže se do čela závodu dostala až na kontrole v pořadí čtvrté. Celkem jich ženy měly 12, vzdušná vzdálenost mezi nimi činila 5,5 km, převýšení po ideální trase bylo 245 m. Vítězka dosáhla času 45:48 minuty, druhá Kateřina Štěpánková z Tesly Brno dorazila do cíle v čase 52.26 minuty, třetí pak skončila Adéla Chromá ze Žabovřesk za 54.37 minuty.

Z ostatních kategoriií je třeba uvést přesvědčivé vítěze kategorie mladšího a staršího dorostu, jimiž byli Ondřej Hlaváč z Tesly Brno a Otakar Hirš ze Žabovřesk, kteří budou koncem června v Rumunsku reprezentovat Českou republiku na mistrovství Evropy dorostu. Kategorii žen starších 45 let vyhrála Dobra Janotová, bývalá reprezentantka, která ještě před několika lety učila na adamovské základní škole.

Příslušníci adamovského oddílu se podíleli na organizaci závodu a nemohli se ho proto vzhledem ke znalosti mapy a tratí zúčastnit. Upřímně řečeno, na stupně vítězů by s velkou pravděpodobností nedosáhli. Výjimku v omezení možnosti startu v závodě představovali nejmladší členové oddílu, kteří startovali v nepřeborových kategoriích dětí do 10 let. Mezi dívkami zvítězila naše Doubravka Procházková v čase 22:33, která v pořadí druhou závodnici porazila o více než dvě a půl minuty.

Centrem závodů v Olomučanech bylo fotbalové hřiště, které nám bylo k tomuto účelu pronajato místním oddílem. Na odměny věcnými cenami pro vítěze kategorií, resp. prvních tří závodníků v kategoiích mládeže, přispělo dotací město Adamov. Proti průběhu a organizaci závodu nezazněla od jeho účastníků vážnější námitka.

V nejbližší době adamovský oddíl přispívá sice malým, nikoli však zanedbatelným dílem k organizaci vícedenních závodů Cena střední Moravy, které se uskuteční ve dnech 3. až 6. července poblíž Jevíčka. V této oblasti pak uspořádáme příští rok v neděli 19. června závod započítávaný do moravského žebříčku.