Přednáška spojená s představením filmu: VRANOVSKO-KŘTINSKÝ LICHTENŠTEJNSKÝ AREÁL

Ve čtvrtek 20. dubna 2017 vás srdečně zveme do MKS na přednášku spojenou s představením filmu s názvem VRANOVSKO-KŘTINSKÝ LICHTENŠTEJNSKÝ AREÁL. Přednáší: Mgr. Martin Golec, spolupracují Marek Černý, Alena Horáková, Bc. Roman Pilát. Začátek přednášky je v 17:30 hodin.

Lichtenštejnské parkové úpravy sehrály v dějinách Moravského krasu významnou roli při formování počátků turismu, a to již od konce 18. století. Jejich cílené vnášení do oblasti mezi Vranovem (u Brna) a Křtinami lze chápat nikoliv jednotlivě, ale jako vytváření promyšleného krajinného celku – areálu.

Nejstarší fází místních romantizujících úprav není výstavba literárně známého adamovského zámku (1806–1809) s přilehlou zahradou, parkem, oborou, vyhlídkou Kolonádou či práce na Novém hradě, ale snaha o obdobné úpravy u Josefova. Tam byly cíleně esteticky upraveny („Ver schönerungen“ – tj. okrášlení) jeskyně Jáchymka, Býčí skála a Kostelík (nejpozději od roku 1796), a to jejich vnitřní, tak i rozsáhlé vnější partie v okolí.

O něco později, po roku 1800, se upravovala i vzdálenější jeskyně Výpustek. Projekt komponovaného parku anglického stylu využil místní přirozené jeskyně, jejichž estetická hodnota byla plánovitě povýšena cílenými zásahy. Součástí volně turismu otevřeného areálu byly i průmyslové podniky v Adamově a na Staré huti (u Adamova) a dále dvě mariánská poutní místa s dlouhou historickou tradicí ve Vranově a ve Křtinách.

Ve Vranově se nacházel snad jeden z hlavních důvodů zdejších nákladných investic – hrobka rodu Lichtenštejnů (přestavěna 1819–1821), která měla pro bohatý šlechtický rod zásadní význam. „Krajinný projekt Vranovskokřtinského lichtenštejnského areálu proměnil starobylé poutnické Údolí křtu na turistické Moravské Švýcarsko“.

Podobný typ komponované krajiny v České republice neexistuje.

  • Přednáška spojená s představením filmu: VRANOVSKO-KŘTINSKÝ LICHTENŠTEJNSKÝ AREÁL