V Běhu na Nový hrad staronový vítěz

V tradičním březnovém termínu, který letos připadl na neděli 20. března, uspořádal oddíl orientačního běhu Spartaku Adamov 9. ročník Běhu na Nový hrad.

Po relativně teplé zimě si dává jaro na čas, takže 55 účastníků letošního ročníku vyrazilo na trať závodu pod zamračenou oblohou při teplotě 6 °C (pro porovnání - 6. února bylo na závodech v Ráječku tepleji). Závodilo se celkem v šesti věkových kategoriích mužů a čtyřech žen, neobsazeny zůstaly závody pro 14 až 15leté chlapce a dívky. Na Nový hrad však vybíhali jen závodníci starší 18 let, tratě ostatních kategorií byly vedeny údolím řeky Svitavy s převýšením do 20 m. Nejstarším účastníkem závodu byl 78letý Ivan Škrabal z Blanska, kdysi výborný v atletické disciplíně chůze na 50 km, ale trať již byla nad jeho síly a tak se do cíle nechal dovézt autem. Nejrychlejším běžcem z těch, kteří zavítali až k bráně Nového hradu, byl Tomáš Večeřa, jenž tak navýšil počet svých vítězství na našem závodě na tři. Změna oddílu z Olešnice na AK Blansko Dvorská mu zřejmě prospívá, protože letos potřeboval ke zdolání tratě nejméně času, konkrétně 31:30 min. Uznání si zaslouží také 48letý Gustav Grün z AC Okrouhlá za čas 33:41 min, což v absolutním pořadí představovalo 3. místo. Také čas 41:08 min vítězky kategorie žen Ludmily Odehnalové z Boskovic je solidní.

K závodu se nedostavili někteří tradiční účastníci, naopak potěšil návrat domácího Jaroslava Stloukala, který v 70 letech trať zdolal za necelých 50 minut. Za pozornost stojí účast skupiny 5 závodníků z Runu Kanice, chyběl však mezi nimi exadamovský Karel Hynšt.

Také na letošním ročníku byli přítomni pracovníci MC-FILMu s kamerou, takže zhruba v polovině dubna bude k dispozici okomentovaný videozáznam. Více fotografií přibližujících atmosféru závodu lze nalézt na této odkazované stránce.

Pořadatelé v souvislosti s konáním závodu zveřejnili přehled významných závodů pořádaných v Adamově, které mají svůj počátek již v roce 1925. Na příštím 10. ročníku bude k dispozici ucelenější dokument mapující nejen celou šíři dohledatelných pořádaných závodů, ale i úspěchy adamovských běžců zejména z doby přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století.

Akce proběhla za finanční podpory firmy Adavak, s.r.o., společnosti ve vlastnictví města Adamova, a města Adamova.