Jan Strýček mezi sportovci Blanenska roku 2019

Okresní sdružení České unie sportů Blansko přijalo návrh na jeho nominaci, kterou na základě dosažených sportovních výsledků podal výbor Spartaku Adamov, z. s. Byl tak zařazen mezi 11 sportovních talentů okresu.

O úspěších našich mladých orientačních běžců jsem loni pojednal ve dvou článcích, poslední byl uveřejněn počátkem září. Od té doby se rozsah zejména Honzových úspěchů dále rozšiřoval.
Nejprve o třetím zářijovém víkendu se zúčastnil mistrovství republiky na klasické trati, které se uskutečnilo v Jizerských horách. Na mistrovství se umožňuje výjimečně startovat předním žákům mezi mladšími dorostenci (věk do 16 let), čehož Honza využil. V konkurenci 70 hochů se probojoval do finále B, v němž skončil v jeho popředí a obsadil tak celkové 25. místo. Jeho finálová trať měla vzdušnou čarou délku 6,2 km a převýšení 250 m, Honza k jejímu zdolání potřeboval 74:24 min.
O prvním říjnovém víkendu pak proběhlo mistrovství štafet a klubů, během něhož soutěží také oblastní výběry žactva. V obou dnech Honza rozbíhal první úseky - v sobotu tříčlenné chlapecké štafety a v neděli osmičlenné smíšené štafety oblasti. V konkurenci tří desítek starších žáků z celé republiky předával vždy na prvním místě a jeho spolubojovníci pak toto místo udrželi až do cíle. Zejména vítězství prvního oblastního družstva stylem start-cíl nemá v minulosti těchto závodů obdoby. Z těchto závodů si odvezla dvě medaile také naše Doubravka Procházková, a to stříbrnou za dívčí štafetu a bronzovou za třetí místo druhého smíšeného oblastního družstva.
I tyto vítězné Honzovy starty byly doplněny do mozaiky úspěchů za celý rok 2019 a byly uvedeny v podané nominaci na sportovní talent okresu. Samotného ceremoniálu, který se uskutečnil v pátek 7. února ve Valchově, se bohužel Honza zúčastnit nemohl a byl zastoupen otcem. V té době totiž pobýval v Portugalsku na týdenním tréninkovém kempu, kde pod dohledem ambasadorů z řad dospělé a juniorské reprezentace rozvíjel svoji mapovací techniku. Spolu s ním byl na tomto kempu i další člen oddílu Tomáš Odehnal. A také Tomáš si z těchto důvodů nemohl osobně převzít v Adamově ocenění jako nejlepší junior.
Před přípravou v Portugalsku se Honza zúčastnil hladkých běhů na závodech Brněnské běžecké ligy, kde běhal trať 5 km dlouhou a dosahoval na to, že je věkem stále ještě žák, velice slušných umístění. Také absolvoval orienťácké závody zimní ligy, na kterých se běhají kratší tratě a na věkové rozdělení se nehledí. I zde se pohyboval mezi muži na úrovni první desítky.
V říjnu se zúčastnili Honza a Tomáš přijímacích testů do tréninkového střediska mládeže. Oba v nich podle očekávání uspěli a byli zařazeni do skupiny B. Do skupiny A, která má největší finanční podporu od svazu, byl z jejich ročníku 2005 zařazen jediný vrstevník. S přechodem do dorostenecké kategorie musí oba začít startovat na celostátních závodech nejen v individuálních, ale také ve štafetových závodech. To už jim v Adamově nejsme plně schopni na úrovni zabezpečit, a proto jsme jim v nedávných dnech schválili přestup do brněnského oddílu, v němž budou sdruženi také jejich sportovní kamarádi i z dalších oddílů. Nezbývá než Honzovi a Tomášovi teď jen popřát, aby se jim sportovně dařilo, aby jim vydrželo sportovní zdraví a pokud jim to půjde, aby to dotáhli alespoň mezi přední dospělé závodníky v naší republice.