Alexandrova rozhledna

Dominanta města Adamova oslavila v roce 2022 krásné 135. narozeniny. Dějiny této rozhledny jsou plné příkoří, ale díky rekonstrukci, která proběhla v letech 2008 – 2009, se mohou turisté opět kochat nádherným výhledem na údolí řeky Svitavy a do širokého okolí.

Alexandrova rozhledna po rekonstrukciJiž od 60. let 19. století stál na místě dnešní rozhledny, tj. na kopci Špičáku nad Adamovem (GPS: 49°17'52.317"N, 16°40'21.881"E), dřevěný vyhlídkový pavilon. Tento v roce 1887 vystřídala kamenná rozhledna, 15 metrů vysoká se špičatou jehlancovou střechou. Tuto zde vybudovala brněnská sekce Rakouského turistického klubu. Název dostala po jejím předsedovi, Alexandru Suchankovi.

Za první světové války byly rozkradeny všechny německé věci – kliky, pavlače, okna apod. V druhé světové válce byla rozhledna zbavena nejprve původní měděné střechy, která byla zabavena okupujícím vojskem. Ke konci války byla využita jako pozorovatelna.

V 50. letech se uvažovalo o jejím zrekonstruování, ale kvůli nedostatku finančních prostředků bylo od těchto plánů upuštěno. Situace se otočila v 60. letech, kdy bylo potřeba vybudovat pro Adamov televizní převaděč. Jako ideální místo byla zvolena právě Alexandrova rozhledna. Při příležitosti zřízení převaděče bylo rozhodnuto o vybudování po žebříku volně přístupného ochozu pro turisty. Celá realizace rekonstrukce a přístavby proběhla v roce 1963. Celkové náklady prací na rozhledně dosáhly necelých 50 tisíc Kčs. Zajímavostí může být, že na realizaci převaděče odpracovalo 540 občanů z Adamova 6 100 hodin. V této době dostala rozhledna nový název – Chocholka, avšak název se neujal a po nějaké době se přestal používat.

V roce 2007 byl ochoz z důvodu svého havarijního stavu uzavřen. Od července 2008 do května 2009 probíhala za podpory fondů EU a sponzorských darů celková rekonstrukce rozhledny. Věž byla zvýšena o osm metrů, žebřík byl nahrazen z části po obvodu a z části vnitřkem rozhledny vedeným schodištěm. V roce 2014 byla na rozhlednu nainstalována osvětlovací technika, která je však z důvodu ochrany přírody v provozu pouze v zimním období.

Od Adamova je nejpohodlnější přístup od Sedmi dubů po zelené turistické trase, případně schůdnější cestou od Sedmi dubů po modře značené trase k rozcestí Jelenec a následně po žluté přímo k rozhledně. Od Babic nad Svitavou vede příjemná štěrková cesta značená zelenou turistickou trasou přímo k rozhledně. Rozhledna je volně přístupná celý rok.

Na pokladně Městského úřadu Adamov lze zakoupit pohledy a turistickou známku s Alexandrovou rozhlednou.

  • Alexandrova rozhledna
  • Alexandrova rozhledna
  • Alexandrova rozhledna
  • Alexandrova rozhledna
  • Alexandrova rozhledna
  • Alexandrova rozhledna
  • Alexandrova rozhledna
  • Alexandrova rozhledna