Běh na Nový hrad letos s celkovou rekordní účastí

V neděli 17. března se uskuteční 13. ročník Běhu na Nový hrad, který je letos zařazený do seriálu Brněnský běžecký pohár.

Po pětileté přestávce znovu vyběhnou z Hradní ulice závodníci na trať, která vede k bráně Nového hradu a po téměř stejné trase se vrátí zpět. Běžecké pole s výjimkou roků 2012 a 2013 čítávalo mezi pěti až sedmi desítkami mužů a žen, dalších zhruba deset až dvacet soutěžících pak startovalo v doprovodných kategoriích kratších délek. Ve zmíněných letech byl závod součástí Blanenské oblastní ligy a tehdy odstartovalo a doběhlo 102, resp. 127 závodníků. Tento počet letos asi nebude překonán, ale v souhrnu s účastníky závodů na kratších tratích se dostane jistě na úroveň kolem tří set běžců a běžkyň.

Příčinou takového počtu je zahrnutí závodu do dlouhodobé soutěže Brněnský běžecký pohár. Došlo k tomu teprve na přelomu února a března, kdy činovníci Poháru urychleně hledali náhradu za zrušený závod, který se měl uskutečnit v Boskovicích 16. března. Chtěli tak udržet počet deseti závodů, z nichž se určují celkoví vítězové kategorií, které jsou v seriálu vypsány. Jeho první závod se v tomto ročníku konal v polovině listopadu a poslední má přiřazený termín počátkem dubna. Náš závod je v pořadí osmý.

V mužích, kteří absolvovali alespoň jeden závod a těch je dosud 327, si zatím nejlépe vede orientační běžec ze žabovřeského oddílu Jáchym Coufal, druhý je Jan Šimůnek startující za klub z České Třebové a na místě třetím se průběžně nachází Jiří Potůček z Blanska. Momentálně 15. místo obsazuje Zdeněk Novák, který bydlí v Josefově, jenž je nejvýše umístěným v kategorii nad 59 let. Na čele 169 klasifikovaných žen jsou se shodným počtem vybojovaných bodů žabovřeská orientační běžkyně Markéta Kaiser a Patrícia Puklová, která náš závod vyhrála v roce 2018. Obě bodovaly v maximálně možných 6 závodech. Za poznamenání jistě stojí, že zmíněná Markéta v Adamově závodila již o první březnové neděli v orientačním sprintovém závodě a zvítězila v něm v kategorii žen. Na 89. příčce najdeme blanenskou Alenu Žákovskou, která absolvovala jen tři závody seriálu. Mnozí adamovští občané ji znají z cestopisných přednášek, s nimiž často vystupuje v Městském kulturním středisku. Pokud přijede do Adamova, jistě se posune výše, a to nejen v její dílčí kategorii žen starších 59 let.

V neděli 17. března bude na Hradní ulici, na níž je situován start závodu, rušno již od ranních hodin. Bude zde postaven velký reklamní oblouk a v 9.00 h bude odstartována první kategorie, kterou jsou starší žáci. Pak se budou na start postupně řadit běžci a běžkyně dalších 17 kategorií. Svižného průběhu a rychlé návaznosti startů bude dosaženo díky použití čipů a snímacího pásu v cíli. Hlavní závod s nejdelší tratí 8,3 km a převýšením 165 m má v harmonogramu přiřazen čas startu v 11.15 h. Je určen pro kategorie mužů bez omezení věku a dále pro starší 39, 49 a 59 let. Ženy, které tradičně v předchozích ročnících také vyběhly až k hradu, mají podle regulí Poháru primárně určenu trať zhruba poloviční délky, a tak se musí letos rozhodnout, zda dají přednost bodům do seriálu či hodnotnějšímu sportovnímu výkonu. Program bude ukončen vyhlášením vítězů jednotlivých kategorií, což bude někdy kolem 12.30 h. O závodu se více dozvíte z webové stránky beh-novy-hrad.adamov.cz, na které najdete profil tratě, přehled vítězů všech ročníků s časy, videa z předcházejících pěti ročníků a další zajímavosti.

Zázemím tohoto sportovního podniku je restaurace Hradní, ale protože závodníků s doprovodem bude ke čtyřem stovkám, je jasné, že značná část jich bude pobývat venku. Průchod ulicí Hradní bude proto ztížen, stejně jako průjezd cyklistů. Protože parkoviště osobních vozidel se nacházejí přes průtah spojující ulice Nádražní a Mírovou, bude na Náměstí Práce zhruba od 8. do 13. hodiny zvýšený počet osob přecházejících vozovku a bude tedy třeba, aby řidiči projíždějících vozidel na to brali zřetel. Za tuto mírnou komplikaci se alespoň těm adamovským předem omlouváme. Propagace Adamova mezi občany širokého okolí jako města, které je činné v pořádání akcí nejen sportovního druhu, za to jistě stojí. Tento letošní ročník je podporován městem v rámci oslav připomínajících uplynutí 60 let od nabytí městského statusu. Dlouhodobě je Běh na Nový hrad sponzorován firmou Adavak.

  • Běh na Nový hrad letos s celkovou rekordní účastí