Bilancování orientačních běžců

S končící sezónou je vhodné si připomenout čelní umístění členů našeho oddílu od konce června, kdy jsme vás o dosažených významných výsledcích informovali naposledy.

O poslední červnové středě proběhl oblastní přebor štafet, na němž naši starší žáci v sestavě Jirka Strýček, Doubravka Procházková a Tomáš Odehnal obsadili 2. místo v konkurenci 18 štafet. Navíc naše mladší žačka Barbora Strýčková, která byla zapůjčena jako finišmenka blanenskému oddílu, dovedla tuto štafetu vítězně do cíle.

Během září byl ukončen seriál osmi závodů na Moravě, z nichž se sestavuje zemský žebříček. Nejúspěšněji si vedl Jirka Strýček, který v kategorii do 14 let obsadil 5. místo a získal tak na příští rok nejvyšší licenci A. Celkem bylo v této kategorii žebříčku zařazeno 40 chlapců. V kategorii čtrnáctiletých bude Jirka startovat ještě i v roce 2019. Žebříček pro mládež do 12 let neexistuje, a tak naše talentovaná Doubravka Procházková závodila v kategorii věkově vyšší. V ní obsadila 17. místo ze 39 klasifikovaných a má tak pro rok 2019 přidělenu licenci B.

Stabilně dobré výkony obou našich nejlepších mladých závodníků jim zaručily zařazení do reprezentačního týmu oblasti. Výběry celkem 14 oblastí našeho státu se pravidelně střetávají kolem poloviny října na republikovém přeboru. V sobotu jsou na programu tříčlenné štafety. V nich naši mládežníci byli součástí štafet, které obsadily shodně desátá místa v kategoriích hochů a dívek. V obou závodech startovalo na sedm desítek štafet. Vyvrcholením pak jsou osmičlenné štafety oblastí složené vždy ze dvou hochů a dívek věkových kategorií do 12 a do 14 let. Doubravka běžela v prvním družstvu oblasti, které se nakonec se čtyřminutovým náskokem objevilo v cíli jako první. Po dlouhé době tak Jihomoravská oblast v tomto druhu závodu zvítězila. Není však první členkou adamovského oddílu, který takového úspěchu dosáhnul. V roce 2002 byli součástí vítězného družstva Hanácké oblasti bratři Antonín a Václav Věžníkovi. Jirka Strýček rozbíhal druhou štafetu oblasti, která nakonec obsadila 12. místo. Přiložené fotografie jsou právě z tohoto přeboru.

Dobře si na závodech vedl také 13letý Tomáš Odehnal, který při startech na pěti podzimních oblastních závodech jednou zvítězil, dále byl dvakrát na stupních vítězů a nikdy neskončil hůře jak šestý. To mu vyneslo celkové 2. místo v podzimním oblastním žebříčku, což ho řadí mezi možné kandidáty reprezentace oblasti pro příští rok. Přitom sportovní úroveň v oblasti je v mládežnických kategoriích v těchto letech opravdu značná.

Z dospělých je třeba vyzdvihnout zejména Lucii a Petra Matulovi, kteří si vybojovali na oblastním přeboru postup na Mistrovství ČR. Často byli vidět na oblastních závodech v první desítce Lucie Procházková a Luděk Odehnal. Dobrou výkonnost si udržují Nataša Richterová, Jirka Procházka, Petr Čížek a Karel Truhlář.

Orientační běh si i v současné konkurenci jiných druhů sportu udržuje své postavení, jeho řady se mírně rozšiřují díky možnosti startu zájemců nejširšího věkového rozpětí. V posledních letech se dostávají na televizní obrazovku přímé přenosy z vrcholných závodů, což umožňuje jejich organizování postavené na počítačových technologiích. Máte-li chuť se proběhnout po lese podle mapy, ozvěte se na mail autora článku [email protected].