Cesta mezi Adamovem a Útěchovem bude od 23.8.2019 otevřena po opravě první části

S týdenním předstihem skončila oprava části komunikace spojující Adamov a Městskou část Brno-Útěchov. Řidiči tak mohou jezdit bez složitých objížděk na zbrusu novém povrchu už od pátku, původně mělo být hotovo až koncem srpna. Na opravách se podílely stejnou částkou tři subjekty – kromě Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny ještě město Adamov a Jihomoravský kraj, každý přispěl částkou 2,5 milionu korun.

Společnost SWIETELSKY stavební s.r.o., která vzešla z veřejné soutěže, opravila silnici o celkové délce 1,6 km. Součástí rekonstrukce byla sanace lokálních poruch, obnova stávajícího nefunkčního odvodnění, rekonstrukce odvodňovacích žlabů, čel a pročištění propustků a úprava nezpevněných krajnic. V rámci stavby došlo k výměně zkorodovaných svodidel a pro zvýšení bezpečnosti byla nově doplněna svodidla v celkové délce 540 metrů a umístěny silniční směrové sloupky.

Cesta mezi Útěchovem a Adamovem byla vybudována jako lesní odvozní cesta, od 80. let minulého století ji používá veřejnost i pro automobilovou dopravu. Jde o jednu ze dvou komunikací spojujících Adamov s Brnem. Hlavním cílem opravy, kterou ŠLP Křtiny financuje i přes problémy v lesním hospodářství posledních let, bylo zajištění kvalitní a bezpečné příjezdové cesty do Adamova.

Opravovanou komunikaci mimo běžný provoz využívají hasiči i jiné složky Integrovaného záchranného systému ČR. Jde o jedinou zpevněnou komunikaci do částí Adamova Ptačina a Kolonie, kam standardně není možné zajet speciální technikou, která nepodjede železniční most koridoru železniční trati Brno-Praha na ulici Nádražní. V případech, kdy dojde na řece Svitavě k povodňové situaci, jako např. v letech 1997, 2005 nebo 2006, a příjezd od Josefovského údolí či od Bílovic nad Svitavou je nemožný, slouží tato cesta pro záchranné složky jako jediný bezpečný přístup do výše uvedených lokalit.

  • Cesta mezi Adamovem a Útěchovem bude od 23.8.2019 otevřena po opravě první části


Sdílet článek

Rychlé odkazy

Nejbližší události
Kalendář všech akcí
HC Kometa
Projekt Vaše cesty k bezpečí
Portál krizového řízení JmK