Fotoreportáž z vycházky k Vranovu

V sobotu 21. listopadu zorganizovala komise PZMA&MA21 vycházku k méně navštěvovaným zajímavým místům, která se nacházejí nedaleko našeho města.

Předpověď počasí na den konání vycházky příliš příznivá nebyla. Po období nadprůměrných teplot bylo ohlášeno nejen ochlazení k listopadovému normálu, ale také přechod fronty doprovázené deštěm. Reálně to dopadlo tak, že v noci předcházející sobotě propršela její první polovina, avšak na internetu zveřejněné snímky z radarů sondujících srážky signalizovaly, že by se během nadcházejících několika hodin nemusel déšť nad Adamovem a jeho okolím vyskytovat. Ještě před zahájením vycházky sice vyplňovala údolí Svitavy mlha, ale přes ni bylo možno vycítit svit Slunce. S postupující dobou i ona ustoupila, takže se nakonec ustavilo počasí příznivé nejen pochodu přírodou, ale i k výhledům do krajiny.

Průběh vycházky dokládají následující okomentované fotografie, na nichž chybí jejich autor Lukáš Malý. Mapka s trasou je v článku ze dne 12. listopadu, v němž jsme adamovskou veřejnost na vycházku zvali.

Blíží se 9.30 h a postupně se scházíme před A-centrem (foto_01).
U vlakové zastávky jsme po příjezdu vlaku od Blanska kompletní (foto_02).
Stojíme na cestě k Vranovu již vysoko nad údolím Svitavy a pozorujeme na horizontu věž nad Habrůvkou (foto_03).
Opustili jsme značenou cestu a scházíme do údolí Katova (foto_04).
Toto údolí po chvíli výstupem opouštíme (foto_05).
Došli jsme na místo ve stráni nad řekou Svitavou s výhledem na Adamov (foto_06).
Po 70 minutách chůze jsme dospěli k prvnímu cíli vycházky - tajemnému kříži uprostřed lesa (foto_07).
Zdoláváme poslední výraznější stoupání na trase vycházky (foto_08).
Jsme konečně opět na zpevněné lesní cestě, tato nás dovede k Vranovu (foto_09). V údolí jsou vidět panelové domy na Sadové ulici, těsně pod horizontem vykukují Babice.
V mezičase asi 110 minut je zdokumentován druhý cíl vycházky - studánka Zdrávas Maria (foto_10).
Následuje přesun nejkratší cestou ke třetímu a poslednímu cíli vycházky (foto_11).
Za necelých deset minut jsme u něho. Vedoucí výpravy využívá návštěvu Vítečkovy studánky ke změření vydatnosti zdroje (foto_12).
Běží 140. minuta vycházky a doputovali jsme na rozcestí poblíž "Hemzalova mostu" (foto_13). Protože by už nás nemělo na plánované návratové trase nic zajímavého čekat, tak část výpravy využije možnost vrátit se do Adamova nejkratší cestou po žluté turistické značce. Probíhá proto debata, kam vyrazit příští rok na jaře. Pozvánka na tuto vycházku bude zveřejněna počátkem března.

  • Fotoreportáž z vycházky k Vranovu