Honza Strýček mistrem Evropy

Nedávný člen oddílu orientačního běhu Spartaku Adamov vybojoval o třetím srpnovém víkendu na evropském šampionátu dorostu, který se konal v Litvě, celkem tři medaile.

Když před půldruhým rokem přestupoval Honza s Tomášem Odehnalem do jednoho z brněnských klubů, přál jsem mu mimo jiné, aby se mu sportovně dařilo, viz odkaz. Jeho trenérem se stal bývalý reprezentant, který na mistrovství světa před pětadvaceti lety obsadil 7. místo. Ten v současné době kromě vykonávaného povolání ředitele základní školy ještě trénuje rakouskou juniorskou reprezentaci.

Již v loňské silně omezené sezóně obsadil Honza na třech mistrovstvích republiky mladšího dorostu (věk 15 či 16 let) dvě čtvrtá a jedno páté místo. Z letošních dosud uskutečněných dvou mistrovství má stříbrnou a bronzovou medaili a navíc vítězství v celorepublikovém žebříčkovém závodu. Tyto úspěchy mu vynesly nominaci na mistrovství Evropy v kategorii do 16 let.

Pořadatelskou zemí šampionátu byla letos Litva. Dva závody se běžely poblíž hlavního města a jeden dokonce přímo v něm. Celkem se během tří dnů 20. až 22. srpna uskutečnily tři závody. Vzhledem k tomu, že Litva momentálně patří k zemím s vysokým rizikem nákazy covidem, nemohly závodům přihlížet diváci a závodníci se mohli mimo samotný závod pohybovat jen s ochranou dýchacích cest. V Litvě se výprava připravovala od 16. srpna a těsně před závody se museli její členové podřídit covidovým testům.

Honzovi se mistrovství Evropy náramně vydařilo. První den na klasické trati skončil třetí a bral bronz. Druhý den rozbíhal tříčlennou štafetu, která byla předstižena pouze Dánskem. V neděli pak zvítězil ve sprintu, jenž se uskutečnil v historické zástavbě Vilniusu. Konkurence v jednotlivcích čítala necelou stovku běžců, ve štafetě mladšího dorostu nastoupilo 24 zemí. Právě mladší dorostenci přispěli nejvíce k vítězství v hodnocení 29 zúčastněných států před Finskem a Ruskem. Celkem získala Česká republika ve dvanácti závodech 2 zlaté, 5 stříbrných a 3 bronzové medaile.

Je potěšitelné, že se Honzův talent nadále rozvíjí a je za tu dřinu medailově odměňován. Pokud se ale bude chtít někdy dostat na mistrovství světa v kategorii dospělých a tam si vybojovat umístění alespoň v první desítce, čeká ho absolvování obrovského množství tréninkových hodin v prostorech nejrůznějšího charakteru. Na letošním světovém mistrovství se českým reprezentantům získat medaili bohužel nepodařilo, i když ve třech případech byla ta bronzová na dohled.
  • Honza Strýček mistrem Evropy
  • Honza Strýček mistrem Evropy
  • Honza Strýček mistrem Evropy
  • Honza Strýček mistrem Evropy
  • Honza Strýček mistrem Evropy
  • Honza Strýček mistrem Evropy
  • Honza Strýček mistrem Evropy