Studánky Ptačí svatyně a U psa

Kampaň „Cesty ke studánkám“ v roce 2015. Tímto článkem zahajujeme představování zbývajících studánek, více či méně stavebně upravených, které byly vybudovány v blízkosti našeho města. Loni jsme vám přiblížili devět studánek z okolí Máchova pomníku, stejný počet nám zbyl na letošní rok.

Začneme dvěma nejdostupnějšími studánkami, kterými jsou Ptačí svatyně a U psa.
První z nich dala název sídlišti Ptačina, poblíž které se nachází. Od nejbližšího adamovského domu je vzdálena jen necelých 250 m, a protože je situována pod silnicí vedoucí na Útěchov, lze téměř až k ní dojet autem. V době svého vybudování v roce 1935 se však studánka nacházela uprostřed lesa v místech, kde bývala ornitologická stanice. Odtud pochází i její název. Podnět k jejímu postavení dal profesor lesní těžby a technologie Josef Opletal, který v té době působil na Vysoké škole zemědělské v Brně.
Studánku tvoří poměrně velká stavba, která si vyžádala terénní úpravy svahu. Postavená kamenná zeď má půdorys části oválu. V jejím prostředku je zhotovena velká betonová deska s hranatými sloupy po stranách a s kamennou nádržkou, do které je zachytávána vytékající voda. Na studánce jsou vyobrazeny dvě sýkorky a je na ní kromě jejího názvu napsán text z Knihy o životě a smrti od švédského lékaře, pacifisty a ochránce zvířat Axela Muntheho: "Vím jistě, že všemohoucí Bůh ptáky miluje, jinak by jim nebyl dal stejná křídla, jako dal svým vlastním andělům". U studánky najdete dvě lavičky, o něco níže pod studánkou se v údolí rozprostírá palouk.
Voda tekoucí ze studánky je nezávadná, jak prokázal její test provedený v červenci roku 2014. Vydatnost zdroje v posledních třech měsících byla kolem 2,5 l za minutu. Studánka leží v nadmořské výšce 307 m, její poloha je určena GPS souřadnicemi 49° 19' 17,5'' N, 16° 39' 36,7'' E.
Druhá zmíněná studánka s názvem U psa leží u opačné, severní strany sídliště Ptačina pod zpevněnou cestou vedoucí k novému adamovskému hřbitovu. Proto také i do její blízkosti je možno dojet autem. Od krajního domu sídliště je vzdušnou čarou vzdálena pouhých 125 metrů.
Studánka je postavena v bočním údolí v ostře zařízlé rýze. Byla zbudována v roce 1938, po 22 letech byla zrekonstruována. Studánka svojí existencí má připomínat zvíře, které žije ve společenství člověka už více než 10 tisíc let. Proto je na ní obrázek psa, jenž hlídá batoh, doprovozený citátem od Viktora Huga „Čím více poznávám člověčenstvo – tím více miluji psy“.
Studánka je vydatným zdrojem vody, běžně z ni vytéká kolem 10 litrů za minutu. Voda je však kontaminována bakteriemi, a proto se nedoporučuje k pití. Nadmořská výška studánky je 297 m, GPS souřadnice jsou 49° 17' 34,3'' N, 16° 39' 40,2'' E.
  • Studánky Ptačí svatyně a U psa
  • Studánky Ptačí svatyně a U psa