Mladí orienťáci skvělí na mistrovství republiky

Honza Strýček a Doubravka Procházková byli členy štafet, které obsadily první a třetí místo.

O víkendu proběhlo v podhorském terénu poblíž Králíků poslední mistrovství republiky v orientačním běhu, v němž o medaile bojovaly kluby a oblastní výběry žactva ve štafetových závodech. Do žákovského výběru Jihomoravské oblasti byli nominováni členové našeho oddílu Honza a Doubravka za výborné a vyrovnané výkony, které podávali v průběhu letošního roku.

Oba startují v kategorií do 12 let, V jarním žebříčku oblasti skončil Honza na druhém místě. Doubravka se zúčastnila jen dvou závodů zařazených do tohoto žebříčku, v době konání těch zbývajících zdárně startovala na závodech jiných oblastí. O prázdninách se utkali s republikovou konkurencí na závodech vícedenních. Na Ceně střední Moravy oba skončili třetí, na vysočinském Botas cupu byla Doubravka čtvrtá, Honza se nezúčastnil a na Ceně východních Čech Honza zvítězil a Doubravka proběhla na místě čtvrtém.

Tato kategorie ještě nemá mistrovství republiky jednotlivců a tak jejím vrcholem je mistrovství republiky výběrů oblastí, na kterém se utkají jejich reprezentanti. Těchto oblastí je celkem jedenáct.

V sobotu se běžel závod tříčlenných štafet. Ve věkové kategorii do 12 let soutěží chlapci i dívky dohromady. Honza byl součástí první štafety Jihomoravské oblasti spolu se dvěma chlapci z brněnských oddílů. V konkurenci téměř 50 štafet podal každý z této trojice perfektní výkon a tak s přehledem zvítězili s dvouapůlminutovým náskokem . Doubravka tvořila se dvěma brněnskými děvčaty třetí štafetu oblasti. Toto čistě dívčí trio pak obsadilo fantastické třetí místo s časem jen o necelých 5 minut horším než vítězové. A tak oba mladí příslušníci adamovského oddílu si odvážejí z letošního mistrovství zlatou a bronzovou medaili. Na fotce stojí na stupních vítězů jako první zleva, na drufém místě je štafeta Prahy.

V neděli pak soutěžily osmičlenné oblastní výběry složené ze dvojic chlapců a dívek věkových kategorií do 12 a 14 let. Honza byl zařazen do prvního a Doubravka do druhého družstva, přičemž Jihomoravská oblast mohla postavit ještě družstvo třetí. Šance na úspěch prvního družstva skončila bohužel již na prvním úseku, když běžec neměl doloženo proběhnutí jednou z určených kontrol. I když časy na jednotlivých úsecích nelze vzhledem k určitým rozdílům v délkách úplně srovnávat, přesto je třeba vyzdvihnout, že Honza na tom svém dosáhl času nejrychlejšího. Druhé družstvo oblasti se rozbíhalo pomalu a v pořadí se pohybovalo ve druhé polovině druhé desítky. Pak ale Doubravka druhým nejlepším časem na pátém úseku vytáhla toto družstvo ze 14. na 8. místo, které zbývající členové vylepšili až na konečné 6. místo.

Doubravka bude ještě v příštím roce startovat v kategorii do 12 let, Honza přejde do kategorie omezenou 14 lety. Oba se mapově zdokonalují na trénincích s blanenskými a brněnskými vrstevníky. Velice slušně na hraně reprezentace oblasti běhá také dvanáctiletý Tomáš Odehnal. Oddíl orientačního běhu uvítá ve svých řadách každého zájemce o tento sport provozovaný v přírodě. Můžete si jej zkusit např. v sobotu 21. října na oblastním závodě v Kuničkách v kategorii příchozích. Mohl by se vám tam plně věnovat člen výboru oddílu Karel Truhlář, který pro tento závod vytvořil mapu lesního prostoru, a tak nemůže vzhledem detailní znalosti terénu startovat. Pro bližší informace o orientačním běhu odkazuji na stránky www.orientacnisporty.cz/co-jsou-orientacni-sporty.

Jako postskriptum článku ještě uvedu, že na těchto víkendových mistrovských závodech zářila v hlavních ženských kategoriích adamovská rodačka Magdaléna Tužilová v dresu brněnských Žabovřesk. V sobotu získala zlatou medaili a v neděli pomohla nejlepším výkonem na svém úseku druhému družstvu tohoto klubu k medaili bramborové.

  • Mladí orienťáci skvělí na mistrovství republiky