MOTÝLI MORAVSKÉHO KRASU

V sobotu 13. dubna vás pozveme na přednášku Leoše Řičánka a Radomíra Pulce o motýlech Moravského krasu. Začátek přednášky je v 15:30 hodin v salonku MKS, Opletalova 22 /Ptačina/. Přednáška je pořádána ve spolupráci s Okrasem (Adamovskou organiizací pro ochranu Moravského Krasu) a bude doplněna výstavou fotografií motýlů (od 8. do 30. dubna).

O VÝPRAVÁCH ZA MOTÝLY

Před šestnácti lety – v roce 2003 – jsem vyfotil svoje první motýly. Za tu dobu jsem nashromáždil více než devět tisíc fotek motýlů z třicetiosmi čeledí. Spočítat všechny druhy by mi zabralo tolik práce, že se do ní ani nepouštím a i kdybych napočítal jakékoliv množství, smysl této činnosti nevidím v počítání. Smysl má poznávání přírody. Od roku 2004, dnes už tedy patnáct let, spolupracuji na "Mapování výskytu motýlů v ČR". Na našich výpravách zaměřených na poznání přírody a jejích krás jsem objevil a zaznamenal spoustu zajímavých prvků v chování drobných živočichů, spoustu zajímavých forem, barev a tvarů. Malou část svých fotek a to nejzajímavější ze života tak krásné a rozmanité skupiny hmyzu jako jsou motýli jsem vybral do své přednášky "ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA MOTÝLŮ". Zaměřil jsem se hlavně na běžné druhy žijící v naší blízkosti, na motýly, z nichž můžete většinu pozorovat ve svém nejbližším okolí. Sami můžete posoudit, jestli se to alespoň trochu podařilo.

Srdečně Vás všechny zvu. Leoš Řičánek

RADOMÍR PULEC JAK JSEM ZÍSKAL VZTAH K MOTÝLŮM

Když mi bylo 10 let, chytali jsme s mým bratrem bělásky do igelitové tašky. Táta nás uviděl a vyrobil nám oběma motýlářské síťky. Byly jednoduché, z drátu a staré záclony. Jejich průměr byl tak malý, že nám hodně motýlů uletělo. Ale pár jsme jich přesto ulovili. Táta nám je pak napnul na smrkovou destičku s ručně vyrytou křivolakou drážkou, do níž ukládal motýlí tělíčka a křídla přiklápěl průhlednou páskou. Naučil nás základy.

Od té doby mne zájem o motýly neopustil. V té době ještě existovaly obecní pastviny. Postupně, každým rokem, však mizely pod náporem náletových dřevin. Až z nich motýli úplně zmizeli. To byla moje první zkušenost s ekologií. Byl jsem z toho smutný.

S tátou jsme každé léto jezdili na dvou až třítýdenní přechody hor. Neměli jsme peníze na lanovku, a tak jsme chodili všechny túry pěšky. Všímal jsem si, že barevnost a velikost motýlů se s narůstající výškou mění. Bylo mi tenkrát 14 až 18 let a nebýt těchto pobytů v přírodě, neměl bych odvahu o motýlech před lidmi mluvit. Mé vzdělání a práce jsou od biologie na hony vzdáleny.

Nedokázal jsem to shrnout do jedné věty, tak jsem to napsal takto dlouze.

Děkuji, že jste si to přečetli. Radek Pulec

  • MOTÝLI MORAVSKÉHO KRASU
  • MOTÝLI MORAVSKÉHO KRASU
  • MOTÝLI MORAVSKÉHO KRASU
  • MOTÝLI MORAVSKÉHO KRASU
  • MOTÝLI MORAVSKÉHO KRASU
  • MOTÝLI MORAVSKÉHO KRASU
  • MOTÝLI MORAVSKÉHO KRASU
  • MOTÝLI MORAVSKÉHO KRASU


Sdílet článek