Naše orienťácké mládí nadále válí

O víkendu se rozběhla naplno podzimní sezóna orientačního běhu, což je vhodná příležitost k tomu, abychom vás seznámili s výsledky z doby uplynulé od zveřejnění předchozího článku v květnu..

Květen a červen, to byly především závody moravského žebříčku, které vyvrcholily posledními závody o tomto víkendu. Do něj byli přihlášeni naši mladí členové Doubravka Procházková, Honza Strýček a Tomáš Odehnal, kteří spadají do kategorie 13 a 14 letých. V jejich věku je moravský žebříček nejvyšší dlouhodobou soutěží. Všichni si v něm vybojovali pro příští rok nejvyšší licenci A, i když Tomáš dobrým výkonem až posledním závodem a jako poslední v pořadí. Skončil na 12. místě, klasifikovaných bylo 45. Skvělého úspěchu dosáhl Honza, který v žebříčku zvítězil, i když dva závody ze sedmi se mu nevyvedly podle jeho představ. Ve třech započítávaných závodech ale dokázal zvítězit a k tomu přidal jedno druhé místo. Velice dobře si vedla také Doubravka, celkově šestá. Protože letos měla teprve 13 let bude v této kategorii soutěžit i příští rok, spolu i se dvěma dívkami, které skončily před ní. Chlapci přestupují v příštím roce do vyšší věkové kategorie.
Výborně běhajícímu Honzovi bohužel unikla o fous účast na červnové olympiádě mládeže, na které z každého kraje směli startovat jen dva závodníci v kategorii. Přitom Jihomoravská oblast mohla v jeho kategorii postavit minimálně 6 špičkových běžců republikové úrovně, kteří by na olympiádě skončili v první polovině startovního pole. Z tohoto "nezdaru" vytěžil adamovský oddíl vítězství na oblastním přeboru štafet. Ten se totiž běžel koncem června právě v době konání olympiády a naši chlapci Honza s Tomášem doplnění blanenským Ondrou Broschem si bez problémů poradili s oslabenými Žabovřeskami, jejichž první štafetu za sebou nechali se sedmiminutovým odstupem. Celkem na přeboru v kategorii do 14 let startovalo 17 tříčlenných štafet složených z hochů i dívek. Doubravka nastoupila v blanenské štafetě a po prvním úseku předávala třetí. Této štafetě bohužel chyběla jedna závodnice, která se nedostavila ze zdravotních důvodů, takže nakonec nebyla klasifikována.
Léto - to jsou především vícedenní závody (obvykle se třemi, ale i pěti etapami), na nichž startují závodníci z celé republiky i ze zahraničí. Naši mladí členové absolvovali tři až čtyři. Nejlépe si vedl Honza, který vyhrál Vysočina cup, Interkompas (jižní část Českomoravské vysočiny) a Orienteering Adventure (u Špindlerova Mlýna), na Ceně střední Moravy (poblíž hradu Bouzova) obsadil 4. místo. Konkurence v jeho kategorii čítala 16 až 31 klasifikovaných běžců. Tomáš si nejlépe vedl na Ceně střední Moravy, kde skončil na pátém místě a na Vysočina cupu (7. místo). Na pětidenních Bohemia orienteering byl po čtyřech závodech druhý za suverénně vedoucím ruským běžcem, v poslední etapě byl bohužel diskvalifikován. Doubravka vybojovala dvě druhá místa (Cena střední Moravy a Vysočina cup) a jedno páté (Interkompas), a to v konkurenci minimálně 19 závodnic. Z výsledků dalších čtyř mladých členů oddílu je třeba uvést vítězství Ferdy Procházky na Vysočina cupu v kategorii chlapců do 10 let na fáborkované trati.
Během léta Honza a Tomáš nejen závodili, ale zúčastnili se i výcvikového tábora u Jáchymova, který pořádal oddíl z brněnských Žabovřesk. Honza na přelomu července a srpna navíc absolvoval žabovřeský kemp ve Švédsku, jehož součástí byl též start na světově největších orienťáckých závodech O-Ringen. Jedná se o pětidenní závod, na němž se počet startujících pohybuje kolem deseti tisíc. Jen v Honzově kategorii startovalo přes dvě stovky chlapců. Honza poprvé zakusil, co je to skandinávský terén s minimem cest i dalších jednoduchých záchytných objektů a výškově mírně zvlněným terénem, v němž když se ztratíte, tak máte značný problém se znovu v mapě najít. Na vítězného švédského závodníka, který potřeboval na proběhnutí pěti etap přibližně 2 hodiny, ztratil Honza asi 100 minut, což stačilo zhruba na 120. místo. Zlepšit se může jen sbíráním dalších zkušeností s orientací v takovém typu terénu, jak ukazuje příklad výkonnostně přibližně stejného, ale již obeznámějšího brněnského závodníka, který na O-Ringenu dosáhl o hodinu rychlejšího času a skončil tak na 26. místě. Představu o tomto závodu si můžete vytvořit zhlédnutím tohoto zhruba čtyřminutového videa s anglickými titulky.
Protože oba naši chlapci z důvodu věku přejdou výše, začnou si od podzimu zkoušet závodit na delších a i orientačně obtížnějších tratích. Honza je již dokonce přihlášen na mistrovství republiky, které se uskuteční v září v Jizerských horách poblíž Jablonce nad Nisou. V polovině října se pak spolu s Tomášem zúčastní v Pardubicích celostátních testů pro přijetí do tréninkového střediska mládeže. To nejbližší je v Brně a ve spojení s tím se dá očekávat i jejich přestup do špičkového brněnského oddílu Žabovřesk, který jim může kvalitně zajistit další výkonnostní vzestup.