Nezkusíte si orienťák přímo v Adamově?

V neděli 12. března proběhne závod se začátkem ve 14 hodin s centrem na hřišti na Ronovské.

Po dlouhé době se opět uskuteční v ulicích Adamova závod v orientačním běhu. Tento závod není součástí oficiálního svazového kalendáře, ale pouze náleží do seriálu Brněnské zimní ligy. Jeho první závod se konal počátkem prosince a poslední pátý bude právě ten v Adamově. Očekává se účast kolem dvou set startujících.

Pro adamovské občany je to příležitost si vyzkoušet schopnost pohybu podle mapy po území Ptačiny a Kolonky a možná též v blízkém přilehlém lese. Pro zájemce jsou vhodné trasy kategorií pro děti v doprovodu rodičů (HDD), nebo obtížnější pro mládež a veterány (ZV). Délka vzdušnou čarou bude v prvním případě pod 2 km, ve druhém o pár stovek metrů více. Vzhledem ke svažitosti terénu přesáhne převýšení tras zřejmě 100 m. Startovné je dobrovolné, pokud se rozhodnete přispět na pokrytí nákladů na uspořádání závodu, postačí 50 Kč. Za to dostanete mapu se zakreslenou tratí. K absolvování závodu je třeba si půjčit čip za poplatek 40 Kč, kterým se zaznamenává průchod kontrolními stanovišti. Ta jsou označena trojbokými hranoly se čtvercovými bočními stěnami rozměrů 30x30 cm rozdělenými úhlopříčkou na bílou a oranžovou plochu. K dispozici bude slovní popis místa těchto stanovišť, Pro úspěšné překonání jednodušších tratí není potřeba buzola či kompas. Měřítko mapy bude 1 : 4 000, neboli 1 cm na mapě odpovídá 40 m ve skutečnosti. Jedná se tedy o mapu sice slepou, avšak velmi podrobnou.

Pro zvídavé zájemce, kteří se na svoji první účast chtějí důkladněji připravit, jsou na stránce ada-o-beh.wz.cz (je třeba kliknout po vstupu na stránku na Pokračovat na nezabezpečený web) nastahována z YouTube čtyři videa (to aby přehrávání nebylo rušeno reklamami). Jejich délka je řádově v minutách. Jedno z těchto videí je reportáží ze stejného typu závodu, jaký proběhne v Adamově, jenž se uskutečnil poslední lednovou sobotu letošního roku v Blansku. Dále tam najdete zvací leták, kontakt na pořadatele, předchozí mapu prostoru připravovaného závodu a tabulku s popisem často se vyskytujících mapových symbolů.

Pro příchozí, a to i ty bez aktivního zapojení, pořadatelé zajistí v centru prodej uzené cigáry, točeného piva či limonády. Berte tuto pozvánku jako tip na zajímavé a sportovně zaměřené strávení předjarního nedělního odpoledne.

  • Nezkusíte si orienťák přímo v Adamově?