Rada města Adamova na své 70. schůzi konané dne 30. 10. 2017 vzala na vědomí vyjádření Krajského úřadu Jihomoravského kraje pod č.j. JMK 142446/2017 ze dne 3. 10. 2017 k Plánu odpadového hospodářství města Adamov 2017 – 2025 a schválila Plán odpadového hospodářství města Adamov na období 2017 – 2025, který tvoří přílohu zápisu.
Množství odpadů, které vyprodukujeme, ovlivňujeme již při nákupu. Z ekologického a ekonomického hlediska je nejvýhodnější prevence vzniku odpadů.
Uvádíme několik rad, jak lze omezit vytváření odpadů:
nákup s vlastní taškou (nejlépe látkovou)
odmítání zbytečného balení do dalšího obalu
upřednostnění velkých balení, pokud je spotřebujeme
pokud obal, tak ten, který je možné třídit
upřednostnění výrobků z recyklovaného materiálu
oprava rozbitých předmětů
voda z kohoutku je levnější a stejně kvalitní jako balená
napájení spotřebičů ze sítě místo baterií
opětovné využití obalu (např. kelímky od jogurtu pro sazenice)
omezení věcí na jedno použití (např. plastové nádobí, plenky)
nepotřebný textil odvézt na charitu, uložit do bílých kontejnerů na sběr oděvů, obuvi a textilu na ul. Komenského (u DPS – Dům s pečovatelskou službou), Nádražní (u A-centra), Družstevní (u Domu služeb) nebo využít při úklidu
využití domácího kompostu, pokud je to možné
Spolupráce se společností EKO-KOM, a.s.
Město Adamov spolupracuje od r. 2005 se společností EKO-KOM, a.s. na základě Smlouvy o zajištění zpětného odběru a využití odpadů z obalů. Společnost EKO-KOM, a.s. je autorizovaná obalová společnost, která zajišťuje sdružené plnění povinností zpětného odběru a využití odpadu z obalů (více informací na www.ekokom.cz). Tato činnost je zajišťována prostřednictvím systému tříděného sběru v obcích a prostřednictvím činnosti osob oprávněných nakládat s odpadem. To znamená, že společnost EKO-KOM, a.s. fyzicky nenakládá s obalovým odpadem, ale podílí se zejména na financování nákladů spojených se sběrem, svozem, tříděním a využitím obalového odpadu. V rámci tohoto systému je podporováno třídění odpadů, pro které jsou určeny barevně odlišené kontejnery. Město následně zajistí sběr, třídění a recyklaci těchto odpadů prostřednictvím oprávněné osoby. Za vytříděné množství odpadů je městu Adamovu poskytován od společnosti EKO-KOM, a.s. finanční příspěvek, který je využit opět v rámci odpadového hospodářství.
Rozdělení odpadů
Využitelné – odpady, které je možné dále zpracovat (recyklovat):
papír, plasty, sklo - pro ukládání těchto odpadů jsou v Adamově rozmístěny barevné plastové kontejnery
kovy - lze ukládat na sběrný dvůr firmy GAMA J+P, společnost s ručením omezeným, Kolonie 302, Adamov (dále jen „sběrný dvůr“) nebo do výkupen kovů
bioodpad – pro ukládání bioodpadu rostlinného původu jsou určeny kompostejnery (hnědé plastové nádoby rozmístěné po městě), 2 velkoobjemové kontejnery na bioodpad a 1 kóje na ukládání větví (umístěné na mezideponii v lokalitě Kolonie), a dále kompostéry (zelené nádoby určené zej. pro domácí kompostování a bioodpad ze zahrad).
Objemné – odpady, které nelze kvůli jejich velikosti odložit do odpadových nádob:
k ukládání těchto odpadů je určen sběrný dvůr nebo je možné využít vyhlášený mobilní svoz objemného odpadu, při kterém jsou přistaveny velkoobjemové kontejnery
Nebezpečné – odpady, které mohou svými nebezpečnými vlastnostmi ohrozit životní prostředí a zdraví lidí, proto se nesmí vyhazovat do odpadových nádob:
zářivky, výbojky, akumulátory, baterie a monočlánky, chladničky, mrazničky, barvy, lepidla, oleje, olejové filtry, obaly od sprejů, přípravky na ochranu rostlin, znečištěné textilie, znečištěné nádoby a obaly od barev, ředidel, olejů a čistících prostředků atd.
k ukládání těchto odpadů slouží sběrný dvůr nebo je možné využít vyhlášený mobilní svoz nebezpečného odpadu
léky, které nebyly spotřebovány nebo léky s prošlou lhůtou spotřeby je třeba odevzdat v lékárnách
baterie a monočlánky lze odložit v elektroprodejnách, do červených kontejnerů na elektrozařízení umístěných na ul. Družstevní (u Domu služeb) a Komenského (u DPS), do sběrného boxu v budově MÚ Adamov na ul. Pod Horkou 2, do sběrného boxu na elektrozařízení před prodejnou potravin v Domě služeb nebo na sběrný dvůr
Ostatní – odpady, které zůstanou po vytřídění všeho, co je možné dále využít:
znečištěné a mastné obaly od potravin, voskovaný papír, porcelán, vychladlý popel, odpad z kuchyně vč. zbytků z jídla atd.
jde o jediný druh odpadů, který patří do popelnic a kontejnerů na směsný komunální odpad
Třídění odpadů
Odpady je vhodné třídit nejlépe přímo doma, abychom zabránili jejich případnému smíchání a znečištění, neboť např. zamaštěný papír už není možné dále zpracovat. Správným tříděním odpadů umožníme jejich další zpracování a využití.
V Adamově se nachází několik druhů barevných kontejnerů na tříděný odpad:
žlutý kontejner o objemu 1 100 l – sběr plastů a nápojových kartonů
patří sem sešlápnuté PET láhve od nápojů, prázdné obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, sáčky, fólie, igelitové tašky, čisté kelímky od jogurtů, mléčných výrobků, obaly od CD disků a další výrobky z plastů, pěnový polystyrén v menších kusech
nepatří sem novodurové trubky, podlahové krytiny (PVC, linoleum), fólie z bazénů, stavební plasty, bakelit, guma, mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od chemikálií, barev a jiných nebezpečných látek
patří sem nápojové kartony (tetrapakové obaly) tj. krabice od mléka, mléčných výrobků, džusů, vína
Prázdné, vypláchnuté a sešlápnuté obaly patří do kontejnerů na tříděný odpad s nápisem PLASTY.
modrý kontejner o objemu 1 100 l – sběr papíru
patří sem noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, brožury, obálky s fóliovými okýnky, bublinové obálky bez plastového vnitřku, kartony, rozložené papírové krabice, lepenka, čisté papírové obaly (např. sáčky)
nepatří sem mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, plata od vajíček, použité dětské plenky a hygienické potřeby
zelený/bílý kontejner o objemu 1 300 l – sběr skla (barevné a bílé)
patří sem láhve od alkoholických i nealkoholických nápojů, sklenice od kečupů, marmelád, zavařenin, přesnídávek, skleněné střepy - tabulové sklo z oken a dveří
nepatří sem keramika, porcelán, autosklo, drátované sklo, zlacená a pokovovaná skla, zrcadla, obrazovky, zářivky a výbojky
Vratné zálohované sklo patří zpět do obchodu.
Sběrný dvůr
Sběrný důr je místo, kde mohou občané odevzdat odpady, které nepatří do běžných kontejnerů a popelnic. S výjimkou stavební suti je odkládání odpadů pro občany města Adamova bezplatné. Při dovozu odpadů na sběrný dvůr je nutné kontaktovat obsluhu tohoto zařízení a řídit se jejími pokyny.
Provoz sběrného dvoru se řídí Provozním řádem zařízení ke sběru odpadů, který je k nahlédnutí u provozovatele.
Provozovatel sběrného dvoru:
GAMA J+P, společnost s ručením omezeným, Kolonie 302, 679 04 Adamov
tel.: 516 446 440
Provozní doba: pondělí, středa, pátek 10.00 - 18.00 hod.
V ostatní dny v týdnu a ve státem uznané svátky je sběrný dvůr uzavřen.
Na sběrný dvůr se mohou odvážet především tyto druhy odpadů:
nebezpečné odpady - zářivky, výbojky, akumulátory, baterie a monočlánky, chladničky, mrazničky, barvy, lepidla, oleje, olejové filtry, obaly od sprejů, přípravky na ochranu rostlin, znečištěné textilie, znečištěné nádoby a obaly od barev, ředidel, olejů a čistících prostředků atd.
kovy – železný šrot, hliníkové předměty, plechovky, hrnce atd.
bioodpad – větve, listí, tráva, zbytky jídel, ovoce a zeleniny, čajové sáčky, slupky, skořápky z vajec atd. (nepatří sem maso, kosti, oleje z potravin, tekuté a silně mastné potraviny, obaly od potravin, uhynulá domácí zvířata)
elektrospotřebiče a elektrotechnika – velké a malé domácí spotřebiče, zařízení informačních technologií atd., které podléhá zpětnému odběru.
stavební suť – cihly a beton z drobných rekonstrukcí v bytě
Místo zpětného odběru
Sběrný dvůr je místem zpětného odběru použitých elektrozařízení:
velké domácí spotřebiče (chladničky, mrazničky, pračky, sporáky, sušičky, myčky, mikrovlnné trouby, topidla, radiátory, velké ventilátory, klimatizace, mikrovlnné trouby atd.)
zařízení informačních technologií a telekomunikační zařízení (počítače, notebooky, klávesnice, myši, tiskárny, kopírky, skenery, el. psací stroje, kalkulačky, telefony, faxy, mobilní telefony, záznamníky atd.)
spotřebitelská zařízení (rádia, dataprojektory, videokamery, videa, fotoaparáty, DVD přehrávače, mini věže, gramofony, MP3 přehrávače, CD přehrávače, zesilovače, el. hudební nástroje, el. chůvy atd.)
osvětlovací zařízení (trubicové zářivky, kompaktní úsporné zářivky, výbojky atd.)
elektrické a elektronické nástroje (vrtačky, pily, sekačky, ostatní nástroje)
hračky, vybavení pro volný čas a sporty (el. hračky, videohry, el. sportovní vybavení atd.)
lékařské přístroje
Sběrné boxy
Město Adamov se ve spolupráci se společností ASEKOL a.s., REMA Systém, a.s., ECOBAT s.r.o. a Cart4Future rozhodlo usnadnit občanům třídění vysloužilých menších elektrozařízení, baterií, cartridgí a tonerů uložením do určených nádob.
Pro menší elektrozařízení a baterie jsou k dispozici:
1 sběrný box v budově Městského úřadu Adamov, ul. Pod Horkou 2
1 sběrný box před prodejnou potravin v Domě služeb, ul. Družstevní 1
3 červené kontejnery na elektrozařízení: ul. Družstevní (u Domu služeb), Komenského (u DPS), P. Jilemnického (u dětského hřiště)
- patří sem: žehličky, mlýnky, mixéry, kávovary, váhy, fény, toustovače, holicí strojky, hodinky, budíky, hračky, fotoaparáty, vrtačky, kalkulačky, mobilní telefony, CD, DVD, MP3 a jiné přehrávače, walkmany, počítačové periferie - myši, klávesnice, reproduktory atd. - nepatří sem: televizory, počítače, monitory, myčky, sporáky, pračky, žárovky, zářivky, autobaterie atd.
Pro použité cartridge a tonery jsou k dispozici:
1 sběrný box v budově Městského úřadu Adamov, ul. Pod Horkou 2
1 sběrný box v Městském klubu mládeže, ul. Družstevní 1
Po naplnění nádob bude zdarma zajištěn odvoz a ekologické zpracování odpadu.
Třídění rostlinného bioodpadu
Bioodpad je organický odpad, který je nejlépe využíván při kompostování. Na skládce totiž vytváří skleníkové plyny a ve spalovně brzdí hoření pro vysoký obsah vody. Kompostováním je možné získat kvalitní hnojivo pro vlastní zahrádku a ušetřit peníze za nákup drahých hnojiv. Zároveň se tím sníží množství odpadu, který jinak skončí v popelnicích a kontejnerech.
Ke sběru bioodpadu jsou v Adamově určeny:
kompostejnery – hnědé plastové nádoby s odvětráváním o objemu 240 l, které jsou rozmístěny zejména v sídlištní zástavbě
2 velkoobjemové kontejnery – určené pro ukládání bioodpadu ze zahrad, z domácností, parků a městské zeleně, které jsou umístěny na mezideponii v lokalitě Kolonie
1 dřevěná kóje - určená pro ukládání větví (nad 30 cm), která je umístěna na mezideponii v lokalitě Kolonie
kompostéry – zelené plastové nádoby THERMOKING 900 o objemu 900 l, které byly poskytnuty některým občanům (žadatelům) do výpůjčky za účelem domácího kompostování a uložení bioodpadu ze zahrad, umístěné zejména v rodinné zástavbě
Do nádob na bioodpad patří:
odpad z domácností – zejména zbytky ovoce a zeleniny, vařená zelenina, slupky z brambor a citrusových plodů, vyluhované čajové sáčky, kávová sedlina a filtry, zbytky pečiva, skořápky z ořechů, jádřince, pecky z ovoce a semínka (např. z paprik, melounů)
odpad ze zahrad – zejména posekaná tráva, plevel, seno, sláma, listí, květiny, zelenina (kořeny i listy), kousky větví stromů i keřů (do 30 cm), hobliny, piliny, kůra, štěpka, rostlinný odpad napadený chorobami nebo škůdci
Do nádob na bioodpad nepatří:
zejména zbytky jídel, maso, kůže, kosti, oleje a tuky, vaječné skořápky, podestýlka hospodářských zvířat, zvířecí exkrementy, uhynulá zvířata, dřevěné uhlí, popel ze dřeva, uhlí a briket, papír (např. noviny, časopisy, papírové kapesníčky, lepenka), plast (např. plastové obaly, sáčky, tašky, pytle), sklo, textil, nebezpečný odpad (např. chemikálie, kosmetické a čistící přípravky), odpad z vysavače, kamení, smetky z chodníku a silnic, kamenný prach, dlouhé větve
Za účelem dobrého zpracování bioodpadu je důležité ukládat bioodpad bez plastových obalů (pytle, sáčky, tašky). Výjimkou jsou zvláštní kompostovatelné sáčky z plastu a papíru, které podléhají rozkladu.
Informace o umístění nádob na kovový odpad
Vážení občané, v měsíci květnu byly po našem městě rozmístěny celkem 4 ks nádob pro sběr drobného kovového odpadu. Tyto nádoby jsou umístěny na sběrných místech na ulici Neumannova 2, Komenského 1 (před budovou DPS), P. Jilemnického 3 a Plotní 12.
Do těchto nádob je možné vhazovat plechovky od potravin a nápojů, hliníkové tácky, alobal a ostatní kovové předměty z domácnosti. Nevhazujte obaly znečištěné zbytky potravin a nebezpečnými látkami, tlakové nádoby od kosmetiky (deodoranty, pěny na holení atp.).
Na výše uvedených sběrných místech budou nádoby umístěny ve zkušebním provozu. Pokud nebudou občany města využívány, mohou být přemístěny v rámci města na jiné sběrné hnízdo.
Ostatní kovový odpad je možné i nadále odevzdat do Sběrového dvora společnosti GAMA J+P v provozní hodiny.
Důvody třídění odpadu
Závěrem uvádíme několik důvodů, proč je dobré třídit odpad:
třídění odpadu je ekologicky a ekonomicky výhodné
vytříděný odpad oproti směsnému odpadu přestává být odpadem a stává se cennou surovinou, která je dále obchodována
větší množství vytříděného odpadu je pro obec ekonomickým ulehčením
důležitá je prevence vzniku odpadu, neboť množství odpadu, které vyprodukujeme, ovlivňujeme již při nákupu.
za odpad, který nevznikne, nezaplatíme vůbec nic a vůbec nezatěžuje životní prostředí
Děkujeme, že třídíte odpady. Přispívá to k ochraně životního prostředí!
Díky obyvatelům se naše Město Adamov může za rok 2023 pochlubit výsledky sběru vysloužilého elektrozařízení předaného ke zpětnému odběru společnosti Elektrowin o celkové hmotnosti 5,08 t. Každý obyvatel tak odevzdal průměrně 1,12 kg spotřebičů. Ušetřili jsme tak spotřebu elektřiny a snížili produkci skleníkových plynů. Nespotřebovali jsme ropu, železnou rudu, měď a hliník, které jsou potřebné pro průmyslovou výrobu. Nahradili jsme je právě recyklací odevzdaných spotřebičů.
Upozorňujeme na změnu provozní doby Sběrného dvora Gama J+P, s.r.o. Aktuální provozní doba od 1. 4. 2024 do 30. 11. 2024 v PO, ST a PÁ od 10:00 – 18:00 hodin.