13a
Orgán sociálně-právní ochrany má zpracována pravidla pro podávání, vyřizování a evidenci stížností v podobě srozumitelné pro všechny klienty.
Stížnost na činnost orgánu sociálně-právní ochrany, tedy na vedoucí OSSV Městského úřadu Adamov může podat každý občan v případě, že se cítí poškozen na právech či právem chráněných zájmech svých či dítěte opatřením nebo jednáním vedoucí OSSV.
Stížnost je vnímána jako podnět pro zvýšení kvality poskytování sociálně-právní ochrany.
Stížnost lze podat písemně i ústně, vedoucí OSSV nebo jakýkoliv jiný zaměstnanec je povinen ji přijmout a postupovat dle vnitřního předpisu Pravidla pro přijímání a vyřizování stížností a petic v platném znění. Je-li stěžovatelem nezletilé dítě, je nutné poučit jej s přihlédnutím k jeho rozumovým schopnostem, s pravidly je dále seznámit s nimi i jeho zákonného zástupce.
Zjednodušená verze pravidel na stížnosti je zveřejněna na webových stránkách: https://www.adamov.cz/odkazy-a-rady/spod/stiznosti-a-jak-na-ne nebo jsou k dispozici jako informační materiál u vedoucí OSSV.
13b
Orgán sociálně-právní ochrany informuje klienty a další osoby o možnosti podat stížnost, a to způsobem srozumitelným klientům a dalším osobám.
Stížností se rozumí podání nebo sdělení, ve kterém je vyjádřena nespokojenost klienta nebo jiné osoby s poskytováním sociálně-právní ochrany, na určité osoby, chování, postupy apod. Stížnost může podat dítě, rodič, jiné osoby odpovědné za výchovu dítěte, další dotčené osoby, ale i zaměstnanci jiných obecních úřadů a organizací. Stížnost může směřovat proti nevhodnému chování, porušování zásad slušného chování, porušování zákona o úřednících, proti podjatosti vedoucí OSSV, nečinnosti, špatnému postupu, nezájmu apod.
Stížnost lze podat:
Stížnost by měla obsahovat označení orgánu, jemuž je stížnost adresována, kdo stížnost podává, vůči komu je směřována, čeho se stížnost týká, co stěžovatel navrhuje a rovněž podpis stěžovatele a datum.
Stížnost se bude řídit vnitřními pravidly pro vyřizování stížností, která jsou v plném znění zveřejněna na adrese: https://www.adamov.cz/mesto-adamov/pravidla-a-rady, tedy zejména: |
|||||
Zjednodušená verze pravidel na stížnosti je zveřejněna na webových stránkách: https://www.adamov.cz/odkazy-a-rady/spod/stiznosti-a-jak-na-ne |
|||||
|
|
|
|
|
|
V případě nespokojenosti s vyřízením stížnosti ze strany Městského úřadu Adamov může se jí zabývat dále Krajský úřad Jihomoravského kraje, odbor sociálních věcí, Žerotínovo náměstí 3/5, 601 82 Brno nebo veřejný ochránce práv, ombudsman, Údolní 39. 602 00 Brno.
14a
Orgán sociálně-právní ochrany zprostředkovává a doporučuje klientům služby fyzických a právnických osob podle jejich potřeb, a to v souladu s cíli podpory stanovenými v individuálním plánu ochrany dítěte.
Městský úřad Adamov vychází z adresáře sociálních služeb, který má k dispozici pro jednotlivé cílové skupiny – rodiny s dětmi, seniory i osoby se zdravotním postižením a sociálně vyloučené. Pro skupinu rodin s dětmi má k dispozici letáčky, které může kdykoliv předat klientovi, tyto jsou zveřejněny na webových stránkách https://www.adamov.cz/odkazy-a-rady/socialni-prace-na-obci/sluzby-socialni i na nástěnce a na chodbě úřadu.
Tím, že se podílí na komunitním plánování sociálních služeb v rámci obce obecního úřadu obce s rozšířenou působností, získává informace o dostupných službách v této oblasti: https://www.kpss-blansko.cz/.
Spolupracuje i na rozvoji rodinné politiky Jihomoravského kraje tím, že propaguje jejich aktivity a informace pro rodiny s dětmi: https://www.rodinnapolitika.cz/ a tyto zveřejňuje dle potřeby i na informačních nástěnkách.
Tím, že spolupracuje na velmi dobré úrovni s pracovníky OSPOD Blansko, může ve spolupráci s tímto orgánem zohlednit nejlepší způsob pomoci konkrétnímu klientu.
14b
Orgán sociálně-právní ochrany se intenzivně věnuje oblasti přípravy na samostatný život u dětí starších 16 let, které se nacházejí v ústavní výchově, v náhradní rodinné péči nebo v péči kurátorů.
Nehodnotí se u orgánu sociálně-právní ochrany, je-li jím obecní úřad, tedy se naplňování tohoto kriteria Městského úřadu Adamov netýká.
Přehled základních souvisejících předpisů:
Listina základních práv a svobod
Úmluva o právech dítěte
zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávních celků, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů
vyhláška č. 473/2012 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů
vyhláška č. 304/2012, o uznání rovnocennosti vzdělání úředníků územních samosprávních celků, ve znění pozdějších předpisů
vyhláška č. 512/2002 Sb., o zvláštní odborné způsobilosti územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů
směrnice MPSV č. 2013/26780-21 ze dne 19. 9. 2013 o stanovení rozsahu evidence dětí a obsahu spisové dokumentace o dětech vedené orgány sociálně-právní ochrany a stanovení rozsahu evidence a obsahu spisové dokumentace v oblasti náhradní rodinné péče, ve znění pozdějších předpisů
Interní předpisy organizace:
vnitřní předpis č. 11/2011-Organizační řád v platném znění
vnitřní předpis č. 1/2012- Pracovní řád v platném znění
vnitřní předpis č. 3/2014 -Bezpečnost a ochrana zdraví při práci v platném znění
vnitřní předpis č. 8/2014 -Systematizace pracovních míst v platném znění
vnitřní předpis č. 1/2015 -Pravidla pro používání služebního vozidla v platném znění
vnitřní předpis č. 3/2015 -Spisový a skartační řád v platném znění
vnitřní předpis č. 6/2015 -Poskytování OOPP v platném znění
vnitřní předpis č. 1/2017- Pravidla pro přijímání a vyřizování stížností a petic v platném znění