Ohlédnutí za vycházkou Jarní eurovýšlap Znojmo – Retz Spartaku Adamov, z.s., turistického oddílu KČT

Dne 11. května 2019 se konal 15. ročník Jarního eurovýšlapu Znojmo – Retz. Je to veřejně přístupná mezinárodní akce k zahájení turistické sezóny, které se zúčastnily i turistky z Adamova. Pořadatelem byl KČT Znojmo a Rakouský turistický klub pod záštitou starostů města Znojma a města Retzu. Jedná se o „přeshraniční“ pochod.

Tentokrát jsme se rozdělily na dvě skupinky. První zahájila putování ve Znojmě, zaregistrovaly jsme se u rotundy sv. Kateřiny, prohlédly jsme si okolí hradu, prošly okolo Muzea motorismu a pokračovaly na Kraví horu. Přes Popice a Konice jsme došly na Havranické vřesoviště. V dávné době zde byly lesy, které byly vykáceny a půda byla využita jako pastviny pro dobytek. Dneska zde roste vřes a mnoho ohrožených druhů rostlin. Na vřesovišti se prohání 11 divokých koní, kteří sem byli loni přivezeni z Anglie. Pomáhají udržovat oblast před zarůstáním. Viděly jsme hříbátko, které se narodilo před měsícem. Dále jsme pokračovaly vinicemi, před Hnanicemi začalo silně pršet, proto jsme zde vycházku ukončily.

Druhá skupinka popojela autobusem do Hnanic a pokračovala do Retzu přes Horecký kopec ke Svatému kameni (Heiliger Stein), kde byl krátký odpočinek při dobrém vínečku. Až do cíle, na horní náměstí v Retzu, jsme procházely mladými i staršími vinicemi pohodlnou cestou. Zpět do Znojma nás přivezl objednaný autobus.

Každá skupinka ušla 10 km, zúčastnilo se 8 adamovských turistek, z toho jeden host.

Vedla Maruška Martincová.

  • Ohlédnutí za vycházkou Jarní eurovýšlap Znojmo – Retz Spartaku Adamov, z.s., turistického oddílu KČT