Ohlédnutí za vycházkou „Podluží“

SPARTAK ADAMOV, z.s., turistický oddíl KČT - ohlédnutí za vycházkou „Podluží“.

Dne 22. června 2024 jsme vycházku orientovali do obory Soutok. Počátek pěší cesty byl v obci Lanžhot, kam jsme dojeli autobusem z Břeclavi. Po průchodu obcí jsme alejí ovocných stromů a ořešáků došli ke vstupu do obory. Ta byla založena v 19. století Lichtenštejny. Rozlohou přes 4 tisíce ha patří k největším u nás a rozprostírá se na území tzv. Dyjského trojúhelníku. Obývá ji velké množství vysoké a černé zvěře. Rostou zde rovněž solitérní stromy, které ohromují svou velikostí.

Naše první zastavení bylo u bývalého loveckého zámečku Lány, postaveného v letech 1810–12 knížetem Janem Lichtenštejnem. Zámeček se po r. 1945 ocitl v hraničním pásmu a byl využíván jako pohraniční rota. Po opuštění byl dlouho značně zdevastován, než jej koupil slovenský podnikatel Robert Nemcsics a nákladně zrestauroval. Dnes společně s vedle postaveným Stroodelem poskytuje luxusní ubytování a jiné služby. Už z názvu vyplývá, že základem občerstvení je štrůdl v mnoha variantách. Také my jsme před další cestou využili zde nabízené občerstvení.

Pokračovali jsme po bývalé pohraniční cestě podél řeky Dyje, která tvoří společnou hranici s Rakouskem. Po bývalé drátěné hraniční ostraze zbyly jen pozůstatky plotů. Zůstala ale krásná příroda, zatím málo dotčená činností lidí.

Druhé odpočinutí nám poskytl nedaleký empírový zámeček Pohansko, rovněž postavený J. Lichtenštejnem, který sloužil k loveckým účelům. Krásně opravený zámeček skrývá novou archeologickou expozici, otevřenou 12.9.2023. Nedaleko zámečku bylo slovanské hradiště, ve kterém probíhal archeologický výzkum. Mnoho z nalezených předmětů je vystaveno ve zdejším muzeu.

Po odpočinutí a občerstvení jsme vyrazili k poslednímu úseku naší vycházky do Břeclavi. Po zelené TZ jsme došli až na nádraží, odkud už jsme individuálně odcestovali domů. V příjemném počasí jsme ušli celkem 14 km.

Výletu se zúčastnilo 14 turistů a 1 host. Naplánoval, vedl a zapsal ing. Jiří Jachan.

  • Ohlédnutí za vycházkou „Podluží“
  • Ohlédnutí za vycházkou „Podluží“
  • Ohlédnutí za vycházkou „Podluží“