Ohlédnutí za vycházkou údolím Bílého potoka

V sobotu 21. 4. 2018 se za krásného letního počasí vydala skupina 25 turistů na vycházku údolím Bílého potoka. Cesta započala v obci Maršov u Veverské Bítýšky. Odtud jsme se vydali po červené turistické značce do údolí potoka ke Šmelcovně.

Tato osada leží v Křižanovské vrchovině, zhruba 25 km severozápadně od Brna. Nachází se na území obce Javůrek, v minulosti proslula jako místo, kde se těžila a zpracovávala železná ruda. Název osady pochází z německého slova „ schmelzen“, tj. tavit.

Na Šmelcovnu chodíval také básník Petr Bezruč se svými přáteli v letech 1912-1933 u příležitosti vítání jara, které se na tomto místě koná od r. 1902. Bezručovi zde byla v roce 1968 odhalena pamětní deska.

Ze Šmelcovny jsme pokračovali po modré značce k Hálovu a Vaverkovu mlýnu, kde jsme si udělali občerstvovací přestávku. Poté jsme podél potoka došli lesní cestou až do Veverské Bítýšky. Délka trasy byla 12 km. Na závěr vycházky jsme měli ještě čas na doplnění kalorií v místní restauraci a cukrárně. Zúčastnilo se 23 turistů, z toho 2 hosté.

  • Ohlédnutí za vycházkou údolím Bílého potoka
  • Ohlédnutí za vycházkou údolím Bílého potoka
  • Ohlédnutí za vycházkou údolím Bílého potoka


Sdílet článek