Studánka „Pod Jasanem“

Tato studánka je situována uprostřed lesa ve svahu Josefovského údolí a je vzdálena od Máchova pomníku jen asi 350 m vzdušnou čarou. Byla vybudována v roce 1940. Její název je odvozen podle jasanu, který nad studánkou kdysi rostl. Při rekonstrukci studánky v roce 1969 provedené Emanuelem Koupým přibyla nadstavba studánky, v jejíž čelní stěně byl zhotoven obrázek kruhového tvaru.

Obrázek přejímá kresbu z kalendářní desky pražského Staroměstského orloje, kterou navrhl i namaloval známý český malíř Josef Mánes. Jeho námětem je alegorické vyjádření měsíce listopadu zobrazené mužem osekávájícím doubek a ženami, které sbírají otop na zimu.
Studánka leží mimo turisticky značené cesty, lze ji ale bez větších problémů najít. Nachází se totiž ve výrazném bočním údolí, které v nejnižším bodě ústí u silnice mezi Adamovem a Josefovem v místech, kde je lávka přes Křtinský potok k penzionu U kamenného kola. Od penzionu je třeba ujít v tomto údolí asi 600 m, z toho zhruba třetinu jen terénem, a při tom vystoupat 125 výškových metrů. Na druhé straně končí údolí pod pěšinou, po níž vede žlutá turistická značka směřující k Máchovu pomníku. Z pěšiny je mezi stromy ve svahu vidět podlouhlý palouk délky zhruba 100 m. Ve vzdálenosti necelých 100 m pod nejnižším bodem palouku asi 10 m od cesty je skryta studánka. Odvážnější se pak mohou ke studánce dostat po lesních cestách, které jsou vyznačené v přiložené mapce, a pokud si pomohou GPS navigací, tak by se ztratit neměli. Souřadnice místa studánky jsou 49° 18' 55'' N, 16° 40' 09'' E, nadmořská výška činí 398 m.
Vydatnost zdroje vody činí 2 l/min, voda se vzhledem ke zvýšenému výskytu bakterií k pití nedoporučuje (vše stav z července 2014).
Od penzionu ke studánce dojdete asi za 20 minut, cesta z Adamova po žluté turistické značce zakončená sejitím do údolí zabere až 90 minut.

Komise PZMA a MA21

  • Studánka „Pod Jasanem“