Památky

RozcestníkDíky tomu, že Adamov je město celkem mladé, postrádá významnější historické památky. Nejstarší dochovanou stavbou krom Františčiny hutě, jejíž výstavba je datována do poloviny 18. století, je adamovský zámek, jenž si nechal rod Lichtenštejnů zbudovat na počátku 19. století. Tento byl jedním ze základů budovaného Vranovsko-křtinského poutního areálu (obdoba Lednicko-valtického areálu).

Kostel svaté Barbory, fara, školní budova a hřbitov byly zbudovány v polovině 19. století. Školní budova byla znehodnocena za minulého režimu brizolitovou omítkou.

Nad Adamovem se tyčí Alexandrova rozhledna, kterou zde nechala postavit brněnská sekce rakouského turistického klubu v čele s předsedou Alexandrem Suchankem. Tato stavba prodělala v roce 2009 rekonstrukci.

V okolí se nachází celá řada pamětních desek, památníků a studánek, které zde začal Školní lesní podnik od 20. let 20. století budovat. Tyto stavbičky jsou věnovány lesníkům či umělcům, ale i samotné přírodě a zvířatům.

Na Vranově a ve Křtinách se nacházejí dvě významné církevní stavby, které navštíví ročně několik tisíc turistů. Jedná se o vranovský kostel Narození Panny Marie a křtinský kostel Jména Panny Marie.