Za příznivé situace se uvolnění podnikání a dalších činností urychlí

K uvolnění podnikatelských a dalších činností dojde rychleji, a to na základě příznivého vývoje pandemie koronaviru. Aktualizovaný harmonogram pozvolného návratu k běžnému životu schválila vláda. Počítá s tím, že se původních pět vln uvolnění spojí do čtyř, kdy poslední termín má být pondělí 25. května. Od pátku se také mění pravidla omezení volného pohybu osob a lidé mohou chodit na veřejnosti či sportovat v až desetičlenných skupinkách. V pondělí se budou moct otevřít i provozovny až do 2 500 metrů plochy s výjimkou těch v nákupních centrech.

Uvolnění mimořádných opatření začalo v pondělí 20. dubna. Kvůli ochraně zdraví tak, aby se nákaza nešířila, je při jakékoliv aktivitě naprosto nezbytné dodržovat stanovená hygienická pravidla. Jak se má postupně vše vracet do běžného života, najdete v harmonogramu níže. Jak se chovat při nákupu pak na tomto místě.

Scénář otevírání obchodu a dalších provozovem se urychluje postupně. Kromě dříve avizovaných menších krámků a provozoven tak budou moct v pondělí 27. dubna otevřít i ty větší až do 2 500 metrů prodejní plochy. Stejně se budou moct zprovoznit - bez možnosti využívat šatny a sprchy -posilovny, fitness centra a tělocvičny. Otevřou se i autoškoly či zoologické a botanické zahrady s výjimkou uzavřených pavilonů. Od pondělí také platí, že na konzultace, klinickou a praktickou výuku a praxi na vysoké škole či do vysokoškolské knihovny mohou začít individuálně chodit i studenti nižších ročníků.

Vláda také zmírnila

  • pravidla pro pohyb a pobyt na veřejnosti, a to od pátku 24. dubna:
    • pohyb venku a při sportování bude omezen na nanejvýš desetičlenné skupiny, pokud nejde o rodinné příslušníky či výkon profese, lidé si musí od sebe udržovat alespoň dvoumetrový odstup.
    • věřící se budou moci zúčastnit bohoslužeb, pokud jich v kostele či sboru nebude více než patnáct najednou a dodrží stanovená hygienická pravidla
    • povolena je i spolková činnost, které se nesmí účastnit najednou více než deset osob.
  • pravidla pro překračování státních hranic, a to od pondělí 27. dubna:

Dále ministři

Kompletní výsledky jednání vlády najdete na https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-jednani-vlady-23-dubna-2020-181165/.

Zdroj: https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/za-priznive-situace-se-uvolneni-podnikani-a-dalsich-cinnosti-urychli--254187/Přiložené soubory

  • Za příznivé situace se uvolnění podnikání a dalších činností urychlí


Sdílet článek